Jaký česnek je nejlepší?

Obecně nelze říct která odrůda je nejlepší. Každý preferujeme něco jiného, máme jiné chuti a jinou představu o vlastnostech. Pokud máte problém s tím že Vám česnek dráždí žlučník, tak zkuste Bjetin, který žlučník nedráždí. Pokud preferujete fialovou barvu tak budete spokojeni s Havranem, nebo Havlem (tady si dovolím poznámku že pokud česnek není fialový neznamená to, že pod další slupkou fialový není, jen to při čištění nechceme oloupat až na stroužky). Pokud preferujete skladovatelnost tak zvolte nepaličák Lukan nebo případně paličák Havel. Pokud chcete pěkné stroužky zvolte Havel nebo Dukát. Navíc každá odrůda je jiná v chuti, takže doporučuji objednat od všech odrůd něco a zkoušet a hledat co Vám vyhovuje.

Jak česnek skladovat?

Je potřeba si uvědomit, že česnek je živý organismus a jako k takovému je při skladování přistoupit. Způsob skladování má zásadní vliv na skladovatelnost česneku. My doporučujeme česnek vysypat z papírového sáčku ve kterém je expedován a dále jej uložit na nějakém dobře větraném místě ( tak aby kolem česneku mohl proudit vzduch). Určitě nedoporučujeme místa vlhká, ve vlhkém sklepě Vám česnek nevydrží. Ideální by byla rovněž nějaká nižší teplota a zamezení přístupu světla. Najít doma takové místo je asi těžké, ale máme zákazníka který v bytě skladuje česnek v krabici od bot a vydrží mu do další sklizně (asi má ideální podmínky). Na jeho příkladu je také vidět že skladování je zásadní a že to jde. 

Kdy my bude česnek dodán?

Česnek budeme zasílat po sklizni a usušení v srpnu 2022. Záleží na objednané odrůdě a jak bude schnout. V minulých letech jsme předobjednávky stíhali vyřídit během prvních 14 dnů v srpnu, a pak pokračujeme v online režimu do vyprodání česneků.